#5502

Anonym

    Nikol, rovesnícka poradkyňa:

    Ahoj, Nina. Ďakujem, že si napísala do Rovesníckej poradne. 9. ročník
    je naozaj stresujúci pre mnohých. Trochu sebakritiky a prísny prístup
    učiteľov je do istej miery dobrá vec, ale malo by to mať svoje hranice. To,
    že učitelia každý deň pripomínajú, že sa vôbec nedostaneš na
    gymnázium keď nebudeš mať toľko a toľko percent z prijímačiek nie je od
    nich správne. Učitelia na ZŠ majú často tendenciu strašiť ohľadom SŠ,
    ale sama jedného dňa uvidíš, že to vôbec nie je také strašné.
    Nezabúdaj, že vždy je tu možnosť odvolania. Nina, z tvojej správy vidno,
    že ti na učení a budúcnosti naozaj záleží. Verím, že tvoja tvrdá
    práca prinesie ovocie. Nezabúdaj však striedať učenie s oddychom a časom
    pre seba. Máš právo cítiť sa šťastná a venovať sa tomu čo ťa baví aj
    počas školského roka. Ak máš pocit, že za tvojou únavou a smútkom je
    niečo viac, ako len stres zo školy, neváhaj kontaktovať napr. školského
    psychológa. Obrátiť sa môžeš aj na Linku detskej dôvery cez mail (odkazy@linkadeti.sk),
    Skype (linkadeti), telefón (0907 401 749), alebo aj cez chat. Čo sa týka
    vzťahov, naozaj sa nemáš čoho báť. Áno, niekto si priateľa/priateľku
    nájde už na ZŠ, niekto si na ten vzťah musí trochu počkať a to je
    v poriadku a vôbec to nevypovedá o tvojej hodnote. To isté platí aj
    o kamarátstvach. Niekto si nájde dobrých kamarátov medzi spolužiakmi zo
    ZŠ, mnohí až na strednej. Budem ti držať palce, aby si to všetko
    zvládla.