Anonym
Nikol, rovesnícka poradkyňa:
Ahoj, Nina. Ďakujem, že si napísala do Rovesníckej poradne. 9. ročník
je naozaj stresujúci pre mnohých. Trochu sebakritiky a prísny prístup
učiteľov je do istej miery dobrá vec, ale malo by to mať svoje hranice. To,
že učitelia každý deň pripomínajú, že sa vôbec nedostaneš na
gymnázium keď nebudeš mať toľko a toľko percent z prijímačiek nie je od
nich správne. Učitelia na ZŠ majú často tendenciu strašiť ohľadom SŠ,
ale sama jedného dňa uvidíš, že to vôbec nie je také strašné.
Nezabúdaj, že vždy je tu možnosť odvolania. Nina, z tvojej správy vidno,
že ti na učení a budúcnosti naozaj záleží. Verím, že tvoja tvrdá
práca prinesie ovocie. Nezabúdaj však striedať učenie s oddychom a časom
pre seba. Máš právo cítiť sa šťastná a venovať sa tomu čo ťa baví aj
počas školského roka. Ak máš pocit, že za tvojou únavou a smútkom je
niečo viac, ako len stres zo školy, neváhaj kontaktovať napr. školského
psychológa. Obrátiť sa môžeš aj na Linku detskej dôvery cez mail (odkazy@linkadeti.sk),
Skype (linkadeti), telefón (0907 401 749), alebo aj cez chat. Čo sa týka
vzťahov, naozaj sa nemáš čoho báť. Áno, niekto si priateľa/priateľku
nájde už na ZŠ, niekto si na ten vzťah musí trochu počkať a to je
v poriadku a vôbec to nevypovedá o tvojej hodnote. To isté platí aj
o kamarátstvach. Niekto si nájde dobrých kamarátov medzi spolužiakmi zo
ZŠ, mnohí až na strednej. Budem ti držať palce, aby si to všetko
zvládla.
