Anonym
Dominika, rovesnícka poradkyňa:
Ahoj, ďakujem, že si napísala do rovesníckej poradne. Rozumiem, že ťa
tvoj problém trápi. Je dôležité si uvedomiť, že sebapoškodzovanie je len
reakciou na nejaký podnet alebo situáciu. Skús sa vždy keď máš nutkanie
si ublížiť, sústrediť na okolnosti. Pokojne si to zapisuj do nejakého
denníka alebo do telefónu. Časom možno uvidíš súvislosti a budeš vedieť
riešiť príčinu tvojho správania. Skús pri tom robiť dychové cvičenia a
rôzne grounding techniky, ktoré si vieš ľahko vyhľadať online a zistiť,
čo ti pomáha a vyhovuje. Môžeš tiež skúsiť trocha oklamať svoje zmysly
napríklad tak, že si dáš studenú sprchu, zješ niečo kyslé, alebo
spravíš rýchlo nejaký pohyb (napr. 10 drepov). Určite by som ti
odporučila niekomu dospelému sa zdôveriť. Môžu to byť rodičia, širšia
rodina, alebo niekto v škole, napríklad učiteľka alebo školský
psychológ. Mohlo by ti pomôcť vyhľadať odborníka. Ak v škole psychológa
nemáte, ešte nemáš 18 rokov a chceš skúsiť vyhľadať pomoc inde, musia
o tom vedieť rodičia. Chápem, že môže byť pre teba náročné im o tom
povedať, no môžeš im to skúsiť aj napísať, prípadne poprosiť niekoho
aby ti pomohol to rodičom povedať. Držím ti palce, aby sa tvoja situácia
čoskoro zlepšila a ak sa budeš potrebovať porozprávať, pokojne sa obráť
na Linku Detskej Dôvery prostredníctvom chatovej, telefonickej, emailovej
alebo rovesníckej poradne.
