#5892

Anonym

    Dominika, rovesnícka poradkyňa:

    Ahoj, ďakujem, že si napísala do rovesníckej poradne. Rozumiem, že ťa
    tvoj problém trápi. Je dôležité si uvedomiť, že sebapoškodzovanie je len
    reakciou na nejaký podnet alebo situáciu. Skús sa vždy keď máš nutkanie
    si ublížiť, sústrediť na okolnosti. Pokojne si to zapisuj do nejakého
    denníka alebo do telefónu. Časom možno uvidíš súvislosti a budeš vedieť
    riešiť príčinu tvojho správania. Skús pri tom robiť dychové cvičenia a
    rôzne grounding techniky, ktoré si vieš ľahko vyhľadať online a zistiť,
    čo ti pomáha a vyhovuje. Môžeš tiež skúsiť trocha oklamať svoje zmysly
    napríklad tak, že si dáš studenú sprchu, zješ niečo kyslé, alebo
    spravíš rýchlo nejaký pohyb (napr. 10 drepov). Určite by som ti
    odporučila niekomu dospelému sa zdôveriť. Môžu to byť rodičia, širšia
    rodina, alebo niekto v škole, napríklad učiteľka alebo školský
    psychológ. Mohlo by ti pomôcť vyhľadať odborníka. Ak v škole psychológa
    nemáte, ešte nemáš 18 rokov a chceš skúsiť vyhľadať pomoc inde, musia
    o tom vedieť rodičia. Chápem, že môže byť pre teba náročné im o tom
    povedať, no môžeš im to skúsiť aj napísať, prípadne poprosiť niekoho
    aby ti pomohol to rodičom povedať. Držím ti palce, aby sa tvoja situácia
    čoskoro zlepšila a ak sa budeš potrebovať porozprávať, pokojne sa obráť
    na Linku Detskej Dôvery prostredníctvom chatovej, telefonickej, emailovej
    alebo rovesníckej poradne.